Home Map Tel

Koniec kłopotów z kropką?

02-08-2010

Obecny urzędowy problem z nazwą Woli Zarczyckiej sięga roku 1980, kiedy to ówczesne Ministerstwo Administracji do wykazu polskich miejscowości wpisało Wolę Żarczycką. Pierwsze kroki, aby ten stan rzeczy zmienić samorząd podjął dopiero w poprzedniej kadencji. Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odpisał w dniu 10 lutego 2006 roku m.in.: Nazwa pochodzi od założyciela wsi Piotra Żarczyckiego i w postaci Wola Żarczycka poświadczona była od 1591 r. Forma Wola Zarczycka jest formą gwarową, jednak w urzędowym nazewnictwie miejscowości przyjmuje się nazwy w postaci ogólnopolskiej, a nie gwarowej.
W pierwszym kwartale b.r. na polecenie burmistrza Roberta Gnatka rozpoczęto ponowną procedurę uporządkowania sprawy, a do wniosku Rady Gminy dołączona została ekspertyza profesora Półćwiartka wraz z kserokopiami szesnastowiecznych dokumentów - przywileju lokacyjnego i aktu lokacyjnego. Profesor Półćwiartek odwołał się również do innych, późniejszych dokumentów, w tym rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z 1930 r., w którym czytamy: Gminę wiejską Kenigsberg w powiecie łańcuckim, województwie lwowskim znosi się, a terytorium jej włącza się do gminy wiejskiej Wola Zarczycka w tymże powiecie i województwie. Niestety, w dniu 15 czerwca b.r. na ręce przewodniczącego Rady Stanisława Kurleja wpłynęła negatywna opinia MSWiA. Tym razem ministerstwo powołuje się na wydany w dwudziestym wieku “Słownik staropolskich nazw osobowych” oraz na wydawany w latach 1880-1902 “Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich”.
Nasz samorząd nie dał jednak za wygraną i zlecił kolejne ekspertyzy związane m. in. z językoznawstwem. W marcu złożyliśmy kolejny wniosek. Oprócz pozytywnej opinii Starosty Powiatu Leżajskiego, omówienia konsultacji przeprowadzonych z mieszkańcami sołectwa Wola Żarczycka, mapy topograficznej z zaznaczonymi granicami miejscowości i informacji o kosztach finansowych związanych ze zmianą nazwy miejscowości dołączyliśmy dodatkowe dokumenty. Postaraliśmy się o opinię językoznawczą o nazwie Wola Zarczycka/Wola Żarczycka prof. dr hab. Kazimierza Ożoga, dziekana Wydziału Filologicznego Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego, opinię prof. dr hab. Jana Grada z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz ekspertyzę historyczną prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego dr hab. Józefa Półćwiartka. We wniosku znalazły się również kserokopie skorowidza miejscowości Rzeczpospolitej Polskiej GUS z 1924 r., mapy wojskowej z zaznaczeniem miejscowości Wola Zarczycka z 1938 r., aktu lokacyjnego oraz aktu urodzenia i świadectwa ukończenia szkoły przez Pana Piotra Banasia z 1936 r.– poinformował burmistrz Robert Gnatek.
12 lipca 2010 r. otrzymaliśmy informację z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych rozpatrzyła przedłożony wniosek i zaopiniowała pozytywnie zmianę nazwy miejscowości Wola Żarczycka na Wola Zarczycka. Zmiana znajdzie się w projekcie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z terminem wejścia w życie z dniem 1 stycznia 2011 r. W sprawę zmiany nazwy miejscowości zaangażowali się parlamentarzyści Zbigniew Rynasiewicz, Andrzej Ożóg i Jan Bury za co dziękuję im w imieniu lokalnej społeczności – dodaje burmistrz.

Dołącz do nas na Facebooku

Subskrybuj RSS

 
Copyright (c) 2008 www.nowasarzyna.eu
Urząd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie, 37-310 Nowa Sarzyna, ul.Mikołaja Kopernika 1
tel.: (17) 24 13 177, fax: (17) 24 13 111
umig@nowasarzyna.eu
Realizacja: Ideo
powered by: