W kwestii nowych substancji psychoaktywnych jakimi są dopalacze - „mieszanki trucizn”, niepokój budzi nie tylko rosnąca skala ich rozpowszechniania, ale przede wszystkim podejrzenie, że dzieci i młodzież wierzą sloganom promującym te substancje jako środki bezpieczne. Często także osoby dorosłe nie traktują dopalaczy jako substancji o narkotycznym działaniu.
Należy jednak pamiętać, że dopalacze podobnie jak narkotyki mają działanie psychostymulujące, ich zażywanie może spowodować utratę zdrowia,
a nawet życia. Lista niepożądanych objawów jakie mogą wywoływać
w organizmie człowieka jest bardzo długa. Jednak do najważniejszych skutków zażycia tych substancji należą m.in.: depresja, bóle w klatce piersiowej, bóle głowy, niewydolność nerek, wątroby, zawał serca czy udar mózgu.
Natomiast do objawów, które mogą świadczyć o zażyciu jakiegokolwiek narkotyku należą: stany lękowe, szczękościsk, nadmierna potliwość, nudności, wymioty, omamy słuchowe i wzrokowe, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, atak paniki bądź agresji.
W związku z licznymi zatruciami oraz dużym zainteresowaniem tematyką „dopalaczy” Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Leżajsku zachęca do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi znajdującymi się na stronie internetowej psse.lezajsk.pl oraz na stronach opracowanych przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii:
www.dopalaczeinfo.pl lub www.narkomania.gov.pl/portal
Reagujmy jeśli w naszym towarzystwie ktoś zamierza zażyć dopalacze bądź inne substancje psychoaktywne.
/images/2015/aktualnosci/dop1.jpg)
/images/2015/aktualnosci/dop2.jpg)